П’ятниця, 20 Травня, 2022

Руйнують унікальну пам'ятку архітектури: у Чернівцях пікетували через реконструкцію приміщення "Української книги"

Чернівчани пікетували біля міськради через руйнування архітектурної пам’ятки.

Активна громада міста Чернівців зібралася сьогодні, 24-го червня під стінами Ратуші, щоб відстояти свою позицію, стосовно руйнації приміщення «Української книги». Чернівецьких активістів обурила інформація про те, що всередині приміщення, яке є до того ж частиною Чернівецького художнього музею вібувається повноцінна реконструкція давніх приміщень, інформує сайт yes-chernivtsi.com.

Місцеві архітектори та громадскість почали бити на сполох, адже несанкціоновані роботи можуть зашкодити історичній будівлі у якому розташовується Художній музей. Він є найбільшим музеєм мистецького профілю на Буковині.

«Ми зібрали небайдужих мешканців, кинули клич у Фейсбуці, бо як кажуть терпець увірвався, – коментує архітектор Лариса Вандюк,  – ми знаємо цю історію, вона триває вже декілька місяців. Усі мешканці, громадськість дуже обурені цим».

За словами Лариси Вандюк унікальну пам’ятку найпершою помічають туристи після того, як оглянуть будівлю Чернівецької міської ради. Також архітектор підкреслила, що приміщення колишньої «Української книги» є невід’ємною складовою пам’ятки. Тому неприпустимим є будь-яке втручання в упорядження в оздоблення, не кажучи уже про конструкції.

Наразі є пряма загроза, яку навіть важко проконтролювати, бо доступу до приміщення, яке наразі перебудовують немає. Але одне фото активістам таки вдалося зробити і саме через це так обурилися. Адже усередині приміщення, ке примикає до Художнього музею зносять та складують автентичну австрійську цеглу. На фото видно, як знесли одну із стінних перегородок.

На пікет громадськості прийшов і міський голова Олексій Каспрук. За його словами таку реконструкцію, яка робиться всередині приміщення робити там не можна. Він назвав даний ремонт несанкціонованими будівельними роботами.

“Це пам’ятка національного значення. Відповідно, мають бути погодження і в Держаній архітектурній інспекції України, і в міністерстві культури. За нашою інформацію таких дозволів немає на проведення будь-яких робіт”, – прокоментував мер Олексій Каспрук.

Мер обіцяв, що після вивчення ситуації фахівцями міської ради, а надалі можна буде розірвати договір з таким недобросовісним орендарем. Орендарю навіть загрожує кримінальне провадження через нищення пам’ятки національного значення.

Начальниця відділу охорони культурної спадщини Олена Пушкова розповіла, о нарзі прийнято рішення утворити профільну комісію, яка буде вивчати всі питання від вивчення автентики самих приміщень і до стану на сьогоднішній день.

Активісти наразі розпочали збір підписів чернівчан під офіційним листом із вимогою припинити самовільні ремонтні роботи. Почали збирати підписи з журналістів, активістів, а також зайшли до приміщення Чернівецького художнього музею, щоб звернутися до керівництва і колективу, які підтримали активістів своїми підписами.

Довідка

Чернівецький художній музей є унікальною пам’яткою архітектури початку XX століття, яка є одним із найкращих зразків стилю модерн, а саме його різновиду віденської сецесії. Споруду спроектував Губерт Геснер, який був учнем видатного австрійського архітектора Отто Вагнера. Зводили будівлю для Буковинського ощадного банку. за проектом архітектора Губерта Гесснера разом з Прокопом Шупіхом (Prokop Šupich, 1870–1947). Будівництво — разом з Робертом Вітеком (Robert Vitek, 1871–1945). Зовнішнє оформлення та інтер’єри будівлі, в цілому, не зазнали істотних змін з плином часу і нині становлять частину екскурсійного огляду.