Вівторок, 19 Березня, 2024

Як ЗМІ висвітлюють місцеві вибори 2020 року в Україні та Чернівцях

Українці прийшли на виборчі дільниці 25 жовтня. Поки остаточні результати все ще підтверджуються, але вже зараз можна потенційно говорити про переможців та переможених на місцевих виборах, спираючись на екзит-поли та висвітлення перебігу виборчого процесу засобами масової інформації. Розглянемо, що говорять всеукраїнські та чернівецькі ЗМІ у матеріалі на yes-chernivtsi.

На вибори – зі своєю партією

Найбільшими переможцями стала значна кількість чинних мерів, які створили власні політичні партії на місцевому рівні. Зараз стає ясно, що реформи децентралізації в Україні після 2014 року не лише зміцнили міста фінансово та з точки зору автономії; процес також спонукав мерів до формування власних, в основному незалежних, політичних сил. До речі, колишній голова Чернівців Олексій Каспрук не виключення

Це вже не той випадок, що мери змушені поклонитися політичним партіям, які базуються в Києві, і прийняти національний ярлик, який може відповідати чи не відповідати їхнім політичним інтересам. Натомість партії зараз створюються навколо особистостей міських голів. Недавні місцеві вибори продемонстрували, що ці партії є найефективнішими місцевими політичними механізмами.

Наприклад, мер Харкова набрав близько 58% голосів виборців зі своєю успішною партією. Володимир Буряк пройшов до перемоги у першому турі у Запоріжжі зі своєю партією «Єдність». Владислав Атрошенко у Чернігові здобув нищівну перемогу у першому турі зі своєю партією «Рідний Дім». У чорноморському портовому місті Одесі Геннадій Труханов встановив комфортну перевагу після першого туру голосування з партією «Правда і справа». Зараз він зіткнувся з кандидатом від опозиційної платформи «За життя» у другому турі. Стосовно Чернівців, то у нас підрахунок голосів не завершився, але ймовірно до другого туру потрапить Віталій Михайлішин з власною політсилою «Команда Михайлішина».

Популяризація нових політичних сил

Примітно, що жоден кандидат від партій «Слуга народу», «Європейська солідарність» та «Голос» не здобув перемоги у першому турі під час голосування 25 жовтня. Здавалося б, реформи децентралізації, розпочаті з 2014 року, домоглися демократизації партійних політичних процесів на місцевому рівні в Україні.

Ще одним великим переможцем, який з’явився на жовтневих виборах, стала партія «Пропозиція». Можливо, цій раніше невідомій силі не вистачає підтримки на місцях, але вона має вигоду від наявності чотирьох чинних мерів міст у Дніпрі, Кропивницькому, Миколаєві та Житомирі. Олексій Каспрук уже втратив свою перевагу у цьому питання, хоч теж є членом «Пропозиції».

Результати партії на нещодавньому голосуванні були вражаючими. Двоє діючих посадових осіб, Андрій Райкович та Сергій Сухомлін у Кропивницькому та Житомирі, вже виграли свої змагання у першому турі. Ще дві діючі посади, Борис Філатов у Дніпрі та Олександр Сенкевич у Миколаєві, мають чудові позиції для перемоги у другому турі пізніше цього місяця. Зростання цієї фактичної «партії чинних мерів» є ще одним свідченням того, що мери міст прагнуть автономії від партійних босів у Києві.

Підвищені показники партії Порошенка

«Європейська солідарність» колишнього президента України Петра Порошенка також досить добре виступила на місцевих виборах. Незважаючи на те, що партія не виграла жодної гонки міського голови у великих містах, вона пройшла до другого туру в трьох обласних центрах і значно покращила результати парламентських виборів у 2019 році в кожній області. Наприклад, у Львові «Європейська солідарність» збільшила кількість голосів з 19,9% у 2019 році до 32,2% цього року. У Києві частка партії зросла з 9,9% до 20%.

Що більш важливо, «Європейська солідарність» спостерігала покращення в південних областях України: Одеській (з 4,2% до 9,9%), Миколаївській (5% до 10,7%) та Херсонській (6% до 9,2%). Подібна картина була також у східних областях: Харкові (з 5% до 7,3%), Дніпрі (4,7% до 9,3%) та Запоріжжі (5,2% до 10%). Коротше кажучи, «Європейській солідарності» вдалося вийти за межі своїх західноукраїнських сердець, перетворившись на справді загальнодержавну партію.

«Слуга народу» не в лідерах виборчої гонки

Результати жовтневого голосування були більш неоднозначними щодо партії «Слуга народу» президента Володимира Зеленського. Вони отримали місця в кожній області та в більшості міських рад країни, що зазвичай вважається ознакою успіху. Однак партія влади в Україні традиційно отримує найбільше місць у радах на місцевих виборах. З цієї нагоди «Слуга народу» не виграв жодної гонки мерів в обласних центрах, хоча їх кандидати візьмуть участь у повторних турах в Полтаві та Ужгороді найближчими тижнями.

Для партії, яка забезпечила переконливі перемоги з безпрецедентним відривом у виборах президента та парламенту України в 2019 році, участь у декількох відносно незначних голосах мерів другого туру представляє невеликий втішний приз. За результатами цих виборів магія Зеленського, здається, вичерпалася.

Останній політичний проект олігарха Ігоря Коломойського, партія «За майбутнє», здобув перемогу мера в Кременчуці у першому турі та отримав місця в багатьох місцевих радах. Крім того, партія має конкурентних кандидатів на другий тур у Черкасах (проти чинного президента Анатолія Бондаренка), Полтаві (проти діючого Олександра Мамая) та Луцьку. Однак рентабельність інвестицій за кількість виграних місць проти суми витрачених грошей є класичною справою.

Гроші не допомогли кандидатам

Націоналістичній партії «Свобода» вдалося забезпечити перевибори своїх чинних мерів у Тернополі (Сергій Надал), Хмельницькому (Олександр Симчишин) та Івано-Франківську (Руслан Марцинків), усі вони здобули вирішальні перемоги у першому турі. Однак цього року у Львові «Свобода» впала на далеку третину, пройшовши в другому турі в 2015 році, і не змогла перемогти у жодному значному конкурсі мера в інших містах країни. «Свобода» все ще має електорат на заході України, але партія продовжує зазнавати невдач, коли йдеться про розширення бази підтримки в інших частинах держави.

People pass by the local election campaign board of the Kyiv Mayor Vitali Klitschko on Oct. 21, 2020 in downtown Kyiv.

Найбільшим переможеним останніх місцевих виборів, безперечно, була Партія Перемоги Пальчевського. Андрій Пальчевський – успішний бізнесмен та відома в Україні особистість, який розпочав гучну кампанію напередодні жовтневого голосування. Починаючи з літа 2020 року, він створив свою однойменну політичну партію і скупив майже всі білборди в країні (за винятком тих, що вже зайняті рекламою партії Коломойського «За майбутнє»).

Напередодні голосування 25 жовтня були оприлюднені сумнівні опитування, на яких було показано, що він нібито займає друге місце в українській столиці позаду чинного мера Києва Віталія Кличка. Зрештою, Партія Перемоги Пальчевського виявилася чим завгодно, крім цього. Він фінішував на незручному шостому місці в Києві, набравши менше 5% голосів виборців, тоді як його партія не змогла подолати бар’єр для представництва в Київраді.

Цей невтішний результат у Києві віддзеркалював настільки ж неповторний виступ партії в інших містах. Прикрий провал Пальчевського нагадує, що одних лише грошей недостатньо, щоб гарантувати успіх на часто недосконалій, але тим не менш висококонкурентній демократичній арені.

.,.,.,.