П’ятниця, 20 Травня, 2022

Ненаситна реклама від народних депутатів: порахуємо витрати обранців

На місцевих виборах Центральна виборча комісія зареєструвала 21 кандидата у депутати Верховної Ради на 201-ому окрузі з центром у Чернівцях (пізніше – 20, оскільки напередодні нардепка Оксана Продан зняла свою кандидатуру з виборів). Кожен з імовірних народних обранців, аби привернути увагу виборців, по-різному проводив агітаційну кампанію. Хтось за лічені години ремонтував дорогу, інший – записував численні мотиваційні ролики, без яких нині важко уявити день, проведений у фейсбуку чи інстаграмі. Дехто влаштовував публічні розгроми «попередників» чи красувався «новими обличчями» на частині міста. Далі – на yes-chernivtsi.

Рекламу замовляли майже всі

Але майже всі без винятку просували свої публічні сторінки у соцмережах, закликаючи виборців зробити начебто правильний вибір. Тому підрахуємо, скільки грошей на рекламу у Фейсбуці витратили кандидати в народні депутати від округу №201. Нагадаємо, інформацію про рекламу, пов’язану з соціальними питаннями, виборами або політикою, можна переглянути у відкритому доступі в «Бібліотеці реклами».

У декількох кандидатів не було публічної сторінки, з якої можна було б запустити рекламу. Серед них:

  1. Юрій Андрусяк – самовисуванець.
  2. Юрій Герасимчук – «Сила людей».
  3. Мирослав Гуцул – «Патріот».

У переліку ймовірних майбутніх обранців були і ті, хто має активну або неактивну агітаційну рекламу. Але інформація про неї прихована. Це означає, що вони маркували свою рекламу не за правилами мережі. Були серед кандидатів такі, хто витратив менше 100 доларів на рекламу, тому Фейсбук не показує точну кількість коштів.

реклама

Реклама не допоможе модернізувати місто

Далі презентуємо вам ТОП-6 кандидатів із 201 округу, які витратили на рекламу найбільше.

6 місце – Олександр Пуршага – «Батьківщина», 172 долари.

5 місце – Василь Зазуляк – «Свобода», 248 доларів.

4 місце – Наталія Фрунзе – «Європейська солідарність», 332 долари.

3 місце – Микола Федорук – самовисуванець, 624 долари.

2 місце – Оксана Продан – самовисуванка. Хоча вона зняла свою кандидатуру з виборів, активна реклама її передвиборчої агітації діяла до 14 липня. Загалом на передвиборчу кампанію екскандидатка витратила 883 долари.

1 місце – Олена Лис – «Слуга народу», 3446 доларів.

Також хочемо нагадати, що всі дані про рекламу ми взяли з офіційних сторінок кандидатів. Хоча, як можемо помітити, багато хто з народних обранців надає перевагу поширенню реклами з інших, непрофільних сторінок. Таким чином дехто «обходить» систему і не повідомляє загалу реальні цифри, витрачені на рекламу у соціальних мережах.

Підсумувавши кошти, які витратила (тільки у Фейсбуці) шістка «найщедріших» кандидатів, загалом вийшло 5705 доларів. Це, якщо перевести на національну валюту, станом на 16 липня складало майже 150 тисяч гривень.

Якщо сконвертувати ці кошти через портал публічних закупівель Prozorro, то у Чернівцях можна було б зробити щось із такого переліку:

  1. Збудувати дитячий майданчик на Хотинській.
  2. Капітально відремонтувати тротуари для встановлення пандусів на вулиці Банковій.
  3. Зробити поточний ремонт вулиць Аксенина та Федьковича.
  4. Озеленити вулиці Бандери, Франка та, доплативши 40 тисяч, Університетську.