Субота, 25 Червня, 2022

Верховна Рада України ухвалила закон про мову: що він передбачає

Українською мовою має володіти кожен громадянин України, а також усі претенденти на українське громадянство, повідомляє УНІАН, інформує сайт yes-chernivtsi.

Верховна Рада України ухвалила законопроект №5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Цей закон почали розглядати у другому читанні ще 28 лютого.

За цей проект у другому читанні та в цілому проголосували 278 народних депутатів.

Згідно із законопроектом, єдиною державною мовою в Україні є українська.

Проект передбачає, що українською мовою повинен володіти кожен громадянин України, а також всі претенденти на українське громадянство. Водночас дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування і здійснення релігійних обрядів.

Українською мовою мають розмовляти усі високопосадовці і керівники силових структур. Також українська обов’язкова для депутатів усіх рівнів, суддів, адвокатів, керівників вишів та медпрацівників тощо.

Відповідно до проекту закону, українською мовою повинні проводити всі засідання, зустрічі тощо в органах влади та установах – як центральних, так і регіональних.

Українську мають використовувати також у сфері обслуговування, у підписах та маркуванні товарів та послуг. Комп’ютерні програми повинні будуть мати інтерфейс державною мовою та/або англійською, або мовами країн Євросоюзу. Сайти за замовчуванням спочатку повинні будуть завантажуватися українською, але можуть мати також інші версії. Пресу можна буде видавати у кількох мовних версіях, одна із яких має бути українською.

Передбачене й створення посади Уповноваженого із захисту української мови, який регулюватиме впровадження цього закону.

Документ також передбачає введення адміністративну відповідальність за порушення законодавства у сфері застосування державної мови. Крім того, законопроектом передбачена кримінальна відповідальність «за публічне приниження та зневагу до державної мови».

У першому читанні парламент ухвалив цей законопроект ще 4 жовтня 2018 року. Відтоді його доопрацював комітет з питань культури та духовності.

Законопроект «Про забезпечення функціонування української мови як державної» покликаний врегулювати законодавство України про мову після того, як Конституційний суд скасував ухвалений у 2012 році так званий закон «Колесніченка-Ківалова». Він передбачав можливість офіційної двомовності у регіонах, де численність нацменшин перевищує 10%. Низка обласних і місцевих рад визнали російську мову регіональною. Крім того, такою ж у західних областях було визнано угорську мову, молдовську та румунську.