Четвер, 23 Червня, 2022

Депутати прокоментували, чому Чернівці перебувають у безгосподарському стані

Ні для кого не секрет, що між чернівецькою владою та опозицією постійно виникають суперечки і конфлікти. Жодне засідання у міській раді не проходить тихо і спокійно: роботу зривають або активісти, або негативно налаштовані мешканці, або ж незгода у тих чи інших питаннях між командою мера і депутатською спільнотою, пише yes-chernivtsi.com.ua.

Загальні окреслення проблеми

1

Для наших очільників зараз дуже важливо триматися осторонь різних перепитій і не ставати учасниками конфліктів, оскільки через пів року, восени, заплановані вибори на пост мера та депутатські місця. Тим не менше, проблем за дверима зали засідання не меншає. На жаль, ці постійні війни негативно відображаються на мирному житті простого населення Чернівців і його злагодженому функціонуванні як міста України. Цьогорічний рейтинг журналу «Фокус» та соціологічні дослідження групи «Рейтинг» одноголосно розмістили Чернівці ближче до кінця списку регіональних центрів за загальними показниками. Дійсно, про такі результати говорять стани наших доріг, постійні відключення води і світла, незавершені ремонтні роботи, руйнування фасадів тощо.

Спробуємо розібратися, чому керівництво та адміністрація міста ніяк не можуть знайти спільну мову, хто перетягує на себе право першості, які причини ворожнечі та чого намагаються досягти такою поведінкою наші обранці.

Провини Олексія Каспрука

2

Отож основна причина наслідків, які наразі повинно розгрібати місто, – політичне протистояння двох керуючих сил: мера Олексія Каспрука та депутатського корпусу. Це визнають і учасники даного конфлікту – представники народу і міський голова. Звичайно, депутати покладають винну на мера. Михайло Яринич, представник «Народного контролю», говорить, що проблема полягає виключно в особі міського голови. Як тільки його обрали на посаду, Олексій Каспрук мав депутатську більшість на своєму боці. Він навіть очолював вищеназвану фракцію. Його батько колись був хорошим менеджером, тож всі покладали надії на сина і спадковість. Однак цього не сталося. Олексій Павлович не відповідав на пропозиції групи, інших її членів, не стримував свого слова, забував про обіцянки тощо. На думку Михайла Яринича, пану Олексію варто кинути політику та подумати над покращенням міста: вулиць, шкіл, дитячих садків, медичних закладів і тому подібне.

Опозиційна думка мера

1

Мер Чернівців має свою точку зору і менш категоричний з цього приводу. Він вважає, що обидві сторони несуть однакову відповідальність за конфлікти. Мер не виключає, що його вина у занепаді міста є, оскільки йому доводилося бути більш поблажливим до деяких депутатів та їхніх побажань. Проте не визнає, що було помилковим вимагати оплату боргів за землю до міського бюджету, не купувати закордонні тролейбуси за завищеними цінами тощо. На жаль, сьогодні ситуація із громадським транспортом у Чернівцях чи не найгірша по Україні. Теж саме стосується його стосунків з «Народним фронтом». За словами мера, він підтримував усі їхні пропозиції. Стосунки ж зіпсувалися після однієї-єдиної ситуації із земельною ділянкою, яка дісталася колишньому керівнику обласної організації «Партії Регіонів» пану Романюку на вулиці Руській безкоштовно. Точніше, за кошти міського бюджету. Тоді як він мав за цю ділянку заплатити зі своєї кишені. Ініціаторами такої угоди були представники «Народного фронту» і «Рідного міста».

«Що стосується так званих «активістів», проблема в тому, що ці оратори можуть навіть дозволити собі обізвати своїх колег непристойними словами. Але коли такі шоу відбуваються, я пропоную усунути цих людей із конференц-зали, проте депутати не голосують. Отож їм вигідний такий безлад», – коментує Олексій Каспрук.

Де шукати винних?

3

Депутат двох скликань Чернівецької міської ради Василь Максимюк заперечує, що весь депутатський корпус проти Каспрука. Лише частина народних депутатів налаштована проти. Депутат від фракції «Європейська солідарність» говорить, що «конфронтація реальна». Однак мова йде не про мера зокрема, а про так звану депутатську більшість. Схоже, що все почалося відразу після виборів 2015 року. Спочатку конфлікт навіть набував позитивного значення для міста, оскільки тоді був якомога більш конструктивним. Проте останнім часом це протистояння втратило здоровий глузд. В результаті місто знаходиться у все більш гіршому стані. Ніколи не траплялося, щоб засідання міської ради розтягувалося на кілька сесій, а важливі питання обговорювалися днями без прийняття якогось одного спільного рішення. Пан Максим впевнений, що потрібно лише працювати, опираючись на закони України, конституцію, регламент міської ради, положення про статус депутатів тощо. В такому випадку ніхто не стане перетягувати на себе право першості, а засідання не перетворюватимуться кожного разу на циркове шоу.  

Вихід зі складного становища

У той же час політолог і директор громадської організації «Буковинський центр виборчих технологій» Ігор Баб’юк є прихильником думки, що обидві сторони винні в конфлікті. Кожен з депутатів має приватні інтереси у прийнятті місцевих рішень. Існує також особисте неприйняття між Каспруком і Проданом. А отже їхні команди також в опозиції. Їм не хочеться слухати один одного і шукати компроміси. Кожен намагається утвердитися в протистоянні і тільки з точки зору сили і своєї «правди». В результаті місто немає ефективного управління. У той же час політолог визнає, що Олексій Каспрук намагався використовувати інші впливові фактори – більше працювати з громадськістю, з активістами, донорами та міжнародними проектами. Тому, за словами Ігоря, мера не можна звинуватити в пасивності. Він намагається щось змінити. Але не розуміє, що для того, щоб розібратися з депутатами, необхідно знати, які вони переслідують інтереси та чого хочуть досягти у раді. Хтось дійсно хоче досягти змін в окрузі, а хтось тільки рекламує себе.

Здавалося б, чому не відкинути конкретно власні меркантильні інтереси та спільними зусиллями не домогтися плавного розвитку та вдосконалення Чернівців? Складається враження, що хто би не сидів на кріслі мера міста, не буде жодних зрушень у теперішній ситуації допоки обидві сторони не зможуть безконфліктно існувати в одному приміщенні. Звучить, як незбувна утопія. У всякому разі, ще є надія на те, що наші очільники відкриють свої очі та побачать, як їхні перипетії руйнують місто. Кожен, хто стане мером на майбутніх місцевих виборах, повинен розуміти, як домовитися із більшістю депутатів, причому не з позиції сили, а шляхом прийняття компромісних рішень.