Середа, 22 Червня, 2022

Місцеві вибори у Чернівцях. Активність депутатів зростає?

Приблизно через 8 місяців у Чернівцях відбудуться місцеві вибори у міську раду. Варто замислитися, чи починають претенденти на депутатське місце проявляти якусь активність у своїх «благодійних» справах, чи готуються вони якимось чином отримувати більше голосів чернівчан, які провадитимуть виборчі кампанії тощо. Адже довіра громадян – річ, яку важко отримати і легко втратити. Тож розберемося, як політичні сили в Чернівцях готуються до місцевих виборів. Читайте про деталі на yes-chernivtsi.

Місцеві політики кажуть, що до виборів ще далеко, тому не поспішають розпочинати підготовку. І хоча офіційно передвиборча кампанія традиційно стартує за 2 місяці до виборів, чого вже приховувати – всі політичні сили «стартують» значно раніше. Бо 2 місяці – надто короткий строк, аби переконати виборця віддати свій голос за потрібного кандидата чи партію.

Фракція «Народний контроль»

На думку голови фракції «Народний контроль» у Чернівецькій міській раді Михайла Яринича, у зв’язку з тим, що цьогоріч до міської ради обиратимуть за новою виборчою системою і ще ніхто не знає, як вона працюватиме, розпочинати підготовку до виборів ще рано. Наразі фракція займається їхніми безпосередніми депутатськими обов’язками й не думає поки що про вибори. Проте помічали висловлювання від представників інших політичних сил та гру на публіку. Надто ранній початок передвиборчої кампанії може виявитися фальстартом, каже пан Михайло.

яринич

Фракція «Солідарність»

У «Солідарності» вважають, що особливих кроків для підготовки до виборів їхній фракції робити не треба. У них потужна фракція, налагоджений механізм взаємодії всередині партії, тому вони готові завжди до виборів. Їх мало цікавить, як себе наразі поводять політичні опоненти, колеги з інших фракцій. Більшість в очікуванні того, як зміниться виборче законодавство та як тепер обиратимуть на місцевих виборах.

Голова фракції «Солідарність» Василь Максимюк говорить, що переважно колеги наразі перебувають у режимі очікування. Водночас депутат уже трьох скликань зазначає, що передвиборчі кампанії ніколи не бувають легкими. І ця – не буде виключенням. Кампанії більшості політиків та партій будуються на критиці та обливанні брудом. Тому кожні передвиборчі перегони перетворюються на політичну війну, де одні обливають брудом та засипають фейками опонентів, а інші цю брехню спростовують. Тому не існує жодної легкої кампанії.

Василь Максимюк

Фракція «Батьківщина»

У «Батьківщині» кажуть, що вибори не припиняються ніколи. Про це розповів депутат фракції «Батьківщина» у Чернівецькій міській раді Юрій Бурега. Він особисто помічав людей, які налаштовані йти на цьогорічні місцеві вибори, і не лише з-поміж колег-депутатів. Чимало публічних осіб, так званих лідерів думок, відкрито грають на публіку, проте поки що не декларують намірів іти на вибори. Політичну активність напередодні виборів наразі можна порівняти із серцебиттям – вона то різко підстрибує, то затихає.

Щодо прогнозів, наскільки складними будуть ці вибори, Юрій Бурега визнає, що незадоволених роботою цієї міської ради справді багато. Проте так було завжди. Як історик за фахом, він вивчав чимало газет ще австрійських часів. Запевняє: якщо прибрати дати публікацій, можна було б подумати, що мова в них іде про сьогодення. Багато чернівчан нині незадоволені і їх можна зрозуміти. З іншого боку – кимось легше бути незадоволеним, аніж собою. Проте статистика свідчить, що на наступних виборах до ради проходять 26-28% від тих, хто був у попередньому скликанні. Враховуючи затребуваність нинішніх виборців у нових обличчях, приблизно така ж кількість пройде до міськради й цього разу.

Юрій Бурега

Думка зі сторони

Політолог Ігор Баб’юк розповідає, що досі не бачив, щоби хтось починав формувати штаби та відкрито готуватися до виборів. Активної роботи з виборцями також ще ніхто не проводив. Проте помічав активну зацікавленість у новому виборчому кодексі. За словами політолога, наразі для більшості майбутніх кандидатів та їхніх штабів підготовка до виборів на етапі вивчення нового виборчого кодексу. Щодо труднощів для майбутніх кандидатів – в нинішнього виборця буде попит на нові обличчя та нові політичні сили. Тому у списках партій перші десятки будуть переважно складатися з нових політиків.

Своєю чергою, координатор виборчих проектів Громадянської мережі «Опора» Тарас Прокоп розповідає, що наразі немає зовнішніх ознак початку виборчих перегонів – політичні партії та потенційні кандидати не проводять явної політичної агітації. Проте це лише питання часу. За словами Тараса Прокопа, депутати вичікують, якими ж будуть зміни до виборчого кодексу, перш ніж розпочати активну політичну кампанію. Проте всі вони вже активно включаються в суспільні процеси, які відбуваються в місті та намагаються долучатися до них. Яскравим прикладом є нинішня ситуація з коронавірусом у Чернівцях.

Тарас Прокоп

Чим зайняті депутати сьогодні?

Чинним депутатам буде важко на прийдешніх виборах. Більшість виборців розуміють, що в міській раді існує конфлікт між міським головою та частиною депутатів разом із секретарем. Тому майбутнім кандидатам буде непросто переконати нинішнього виборця віддати свій голос на свою користь. З іншого боку, на цих виборах буде інший розподіл округів, а це також може вплинути на передвиборчі кампанії кандидатів та розподіл голосів виборців.

Чи важко буде нинішнім депутатам іти на вибори після п’яти років непростої політичної ситуації та занепаду в Чернівцях? На виборах буде складно, в першу чергу, виборцю. На бюлетені йому потрібно буде поставити дві позначки – за партію та за кандидата за багатомандатним округом. Не всі зможуть у цьому розібратися, поставити обидві позначки, через що прогнозована велика кількість недійсних бюлетенів.

Власне, поки що депутати Чернівецької міської ради зайняті складною ситуацією з розповсюдження коронавірусу Чернівцями, карантином, вирішенням питань з поставкою медичних масок і препаратів, закупівлею тест-систем тощо. Їхнє першочергове завдання – облаштувати зручне проживання чернівчан в умовах кризової ситуації. Час покаже, настільки добре вони з цим впораються, що й допоможе містянам визначитися під час місцевих виборів.