П’ятниця, 24 Червня, 2022

У Чернівецькій області – свавілля децентралізації. Хто винен?

6 травня Кабінет Міністрів України затвердив перспективний план формування територій громад Чернівецької області. Він на етапі добровільного об’єднання громад повинен був стати орієнтиром та визначити межі, в яких мали б об’єднуватися громади. Проте цього досі не сталося. Які причини і хто має відповідати за недбале ставлення до децентралізації в області далі на yes-chernivtsi.

В ідеалі необхідно було врахувати економічні, соціальні та інші показники. Відповідно до Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад», розробляти план мала б обласна державна адміністрація (ОДА) із залученням експертів, представників громад та різних підрозділів виконавчих органів влади. В процесі реформи стало зрозуміло, що найбільші проблеми щодо затвердження планів з’являються на рівні обласної ради через постійні спроби депутатів переробити громади «під себе». Така проблема існує у Чернівецькій області.

Основними проблемами плану Чернівецької області є те, що всі необ’єднані села Сокирянського району вносять до складу Сокирянської ОТГ, і навіть село Ломачинці, яке вже увійшло до Новодністровської ОТГ. В цьому питанні апетити районного керівництва росли з піддатливістю нашої ОДА, бо спершу вони вимагали приєднання до Сокирян тільки 14 населених пунктів, а коли зрозуміли, що можна і більше, то вирішили приєднати ще 5 сіл, які входили до перспективної Новодністровської ОТГ. Так, м. Новодністровськ залишається одне.

Також у плані відображено багато дрібних громад, які в майбутньому мають мало шансів на спроможність нормального існування. Особливо гострою є проблема з громадами Глибоцького району.

Рішення про адміністративно-територіальний устрій є історичним і воно має задати напрямок розвитку області на багато років. Та чи знайде воно гідну оцінку в історії з такими підходами чи в черговий раз наша влада воліє не ввійти в історію з позитивного боку, а тільки задовольнити інтереси своїх патронів.